Postup receptu
čo to vlastne ale paštéta je a odkiaľ pochádza? Definícia ju popisuje ako rozotierateľnú mäsovú pastu, presnejšie ako tepelne spracovaný údenársky výrobok, ktorý je pripravený z jemne mletej základnej zmesi, do ktorej môžu byť pridané hrubšie kúsky napríklad mäsa, korenia, orechov, húb a ďaľších pochutín. Korene paštéty siahajú až do staroveku, ale najväčšími milovníkmi sú dnes Francúzi a Belgičania. Tým sa podarilo doviesť jej prípravu k dokonalosti a považujú ju za vrchol vyspelej gastronómie. Paštéta sa pre mnohých stala gurmánskou vášňou. Skrátka, kto paštétam prepadol, nech už u nás alebo kdekoľvek inde na svete, ten už ich zo svojho jedálníčka vyradiť nechce a rád ochutnáva a testuje najrôznejšie druhy. A potom príde ten moment vyskúšať i svoju vlastnú, doma pripravenú paštétu.
My sme vyskúšali nasledujúci recept a veľmi sme si na ňom pochutili!
Aby sme si prípravu paštéty ujednodušili a urýchlili, vzali sme si na pomoc zdatného pomocníka stolný mixér Sage SBL620. Seká, mixuje, dokáže pripraviť pokrmy i tie najjemnejšie smoothie alebo drtiť ľad. Vďaka zabudovanému nožovému systému Kinetix a vysokootáčkovému motoru je výsledok mixovania vždy 100%. Nože sú vyrobené z chirurgickej ocele, čo zaručuje ich dlhodobú ostrosť. Nádoba mixéra o objeme 1,5 l je vyrobená z Tritánu, vysoko odolného a kvalitného polyméru bez BPA. Mixér má 5 prednastavených rýchlostí a funkcie pre drvenie ľadu, krém – smoothie, zelené smoothie a tiež špeciálnu funkciu Pulse. Ovládanie prístroja je úplne jednoduché a zobrazuje sa na podsvietenom LCD displeji.
- 1.
Kuracie pečienky očistíme, umyjeme a nakrájame na kúsky. Nahrubo nakrájame cibuľu.
- 2.
V panvici na lyžici masti osmažíme dozlatova cibuľu, pridáme všetky bylinky. Keď už je cibuľa takmer hotová, pridáme prelisovaný cesnak.
- 3.
Pridáme bravčové mäso a ďalej restujeme.
- 4.
Tepelne spracované mäso zalejeme portským vínom a necháme takmer vyvariť.
- 5.
Potom pridáme pečeň a restujeme, maximálne 5 minút, aby nám pečeň nezačala tvrdnúť. Na záver osolíme a okoreníme.
- 6.
Zmes necháme vychladnúť. Vyberieme bobkový list, nové korenie a čo ostalo zo štipky rozmarínu. Časť rozmarínu a tymián ponecháme.
- 7.
Medzitým si vyložíme formu anglickou slaninou, my sme použili formu na srnčí chrbát. Slaninu nechajte prečnievať cez okraj.
- 8.
Rozpustíme maslo a necháme ľahko vychladnúť.
- 9.
Studenú mäsovú zmes dáme do stolného mixéra Sage SBL620. Začneme mixovať na 1. stupeň „mix“, postupne prejdeme až k stupňu 5 – „liquify“.
- 10.
Rozmixujeme. Vnútorné odnímateľné viečko umožňuje pridanie ingrediencí do nádoby počas mixovania. V priebehu mixovaniaí postupne otvorom prilievame maslo a smotanu, ktoré sa našľahávajú do paštéty a tým ju zjemňujú.
- 11.
Paštétu preložíme do formy vyloženej slaninou. Formu klepneme o podložku/kuchynskú linku, aby sa uvoľnily väčšie bubliny vzduchu. Nádobu na mixovanie je možné umyť v umývačke riadu.
- 12.
Prekrývajúce kúsky slaniny priklopíme späť na paštétu.
- 13.
Necháme stuhnúť v chladničke do druhého dňa.
- 14.
Podáváme s čerstvým pečivom, obľúbenou domácou marmeládou a pohárikom červeného či portského vína.