Sage | Dalibor Navrátil

Dalibor Navrátil

Držiteľ francúzskeho rytierskeho rádu

Môj život kuchára

Príslovie, že "všetko zlé je na niečo dobré" platí u Dalibora Navrátila stopercentne. Možno sme o ňom mohli počuť v športových správach ako o úspešnom skokanovi na lyžiach. Osud sa s ním mal iné úmysly - po ťažkom úraze začal miesto z mostíka "skákať okolo platne", a stal sa Majstrom šéfkuchárom, ktorý patrí medzi najuznávanejších odborníkov u nás aj v zahraničí.

Svoje kuchárske umenie rozvíjal vo viacerých zahraninčných reštauráciách, vrátane slávneho parížskeho Hotela Ritz. Najsilnejší vzťah má práve k francúzskej kuchyni kvôli jej jednoduchosti, dôrazu na kvalitu surovín, časté používanie byliniek a ľahkosť samotných jedál. Za svoju kariéru získal množstvo ocenení vrátane 1. a 3. miesta sprievodcu Grand Restaurant, ktoré obdržal ako šéfkuchár hotela Villa Voyta.

Za prínos pre gastronómiu bol ocenený rytierskym rádom Chaine des Rottisseurs.

3
otázky na 
1.

KEDY STE SA ROZHODOL PRE KUCHÁRSKE POVOLANIE?

Do trinástich rokov som mal o svojej budúcnosti jasno. Pochádzam z Beskýd, skákal som na lyžiach a rysovala sa predo mnou sľubne naštartovaná kariéra vrcholového športovca. Vážny úraz ale zmenil moje plány a ja aj rodičia sme zrazu stáli pred otázkou, čo ďalej. Mal som podanú prihlášku na športové gymnázium, ale už som vedel, že tadiaľ cesta nevedie. Keď som zvažoval, čo ďalej, uvedomil som si, že ma vždy bavilo všetko, čo sa točí okolo kuchyne.

2.

A AKO SA SPRÁVNE SOLÍ?

Vezmete každý plátok mäsa do ruky a pekne zblízka rovnomerne a starostlivo osolíte, premasírujte, aby sa soľ vsiakla. To isté potom urobíte z druhej strany. Tým dosiahnete rovnomerné perfektné chuti všade ... A tak to bolo so všetkým. Trebárs som krájal zeleninu a šéfkuchár mi hovorí: Ako to krájíš? Veď máš každý kúsok iný! Všetky kocky predsa musia byť rovnaké - paprika, cuketa, baklažán - aby hosť spoznal, že robíš svoju prácu poctivo a že si ho vážiš.

3.

ČO BY SI MAL ČLOVEK PRED NÁKUPOM GRILU ROZMYSLIEŤ?

Mal by vyberať predovšetkým podľa toho, pre koľko ľudí bude pokrmy najčastejšie pripravovať. Ak len pre rodinu, tak mu stačí menší spotrebič, ak je ale zvyknutý pozývať si priateľov, mal by si rovno kúpiť gril s väčšou kapacitou. Pretože snažiť sa urobiť desať steakov na malej grilovacej ploche je veľmi náročné a väčšinou to nedopadne dobre ...