Sage | Recepty a tipy | Polievkou k zdraviu!

Polievkou k zdraviu!

Přehrát video
Polievky v posledných rokoch strácali svoje významné miesto v našich jedálničkoch a je to škoda. Majú pritom rad pozitív – sú veľmi výživné, rad z nich je rýchly a jednoduchý na prípravu, a naviac vyjdú pomerne lacno. Nutričné prínosy polievok si ale uvedomujú odborníci na zdravú výživu, a tak sa o nich dopočujeme stále častejšie. Mimo iné, ako dokážou telu dodať potrebné tekutiny, vitamíny, minerály a ďalšie prospešné látky, ako vedia v lete schladiť a v zime zahriať aj ako krásne zasýtia.
Tiieto prednosti si uvedomovali už naši predkovia. Od babičiek a prababičiek sme neraz počuli okrídlené „polievka je grunt a mäso je špunt“. Preto si skôr dopriali polievku každý deň a často už ráno. Pokiaľ sa pýtate, v čom spočívá kúzlo polievok, je to jednoduché – veškeré priaznivé látky, ktoré pri varení vznikajú, zostávajú zachované v poliekovej tekutine. Či už zo zeleniny, mäsa, lúskovín či obilovín. Pre mäso naviac predstavuje varenie ideálnu formu tepelného spracovania. Umožňuje tiež zbaviť sa prebytočného tuku, ktorý ide po schladení jednoducho odobrať z povrchu. Varením sa tiež zvyšuje stráviteľnosť surovín, predovšetkým zeleniny. Pri niektorých druhoch je to dokonca nutnosť – napr. pri zemiakoch.
Pokiaľ si poviete, že na týchto argumentoch niečo je a že by ste si polievku tiež radi dopriali pravidelne a často, ale nemáte moc času na ich prípravu, nezúfajte. Skúste si vziať šikovného pomocníka, ako jsme to urobili my. Multifunkčný elektrický tlakový hrnec Sage BPR700BSS spojuje automatické tlakové varenie so stále populárnejším „pomalým“ varením a stane se vaším ideálnym „polievkovým“ asistentom. Dokáže automaticky nastaviť ideálnu kombináciu času, teploty a tlaku medzi rýchlou a pomalou úpravou a ponúka 6 inteligentných programov – varenie pod tlakom, pomalé varenie, zahusťovanie, opekanie, restovanie a prípravu v pare. Pre jednoduchú orientáciu napomôže zoznam bežne používaných typov potravín. Pokiaľ sa ponbáhľate, využijete skôr tlakové varenie, a pokiaľ máte čas, všetko si ráno pripravíte do hrnca, ktorý naprogramujete, a večer prídete na hotové. Hravo si tak poradí so všetkými druhmi polieok – či už s vývarmi alebo zeleninovými či lúskovými. Výsledkom je vždy maximálne a vyvážená chuť.
Teraz možno začínate premýšľať, akú polievku vybrať. V chladnom období, na jeseň a v zime, je vhodné siahnouť po tých hrejivých – výdatných lúskových a zeleninových. Typicky sa hodí trebárs zemiaková, kapustová, šošovicová, hrachová, dýňová alebo boršč. Naopak na jar alebo v lete to sú jednoduché jemnejšie polievky ozdobené čerstvými bylinkami a plne rastúcimi zelenými vňaťkami. Samostatnú kapitolu potom tvoria tie, ktoré dokážu v horúcuch mesiacoch príjemne ochladiť – napríklad jahodová, uhorková alebo známe španielské gazpacho. Skrátka, receptov je nespočet. Čo ale platí pre všetky polievky, je fakt, že najlepšie chutia tie čerstvé.

Tak hor sa do diela a dobrú chuť!
 
BPR700BSS

Pokrm pripravujeme pomocou:
Elektrický tlakový hrniec

Dozvedieť sa viac