Sage | Miroslava Klimantová

Miroslava Klimantová

ambasádorka značky Sage pre FoodCycler

Moja cesta k FoodCycler-u

V tej dobe som už pár rokov viedla na Slovensku pobočku jednej medzinárodnej spoločnosti, ktorá pri svojom podnikaní venovala pozornosť tomu, ako prispieť k zlepšeniu životného prostredia. 

Najjednoduchšie a najúčinnejšie riešenie je odpad jednoducho nevytvárať. A tým zastaviť nezmyselný kolotoč jeho prevážania, skladovania, (ne)likvidovania a ďalšieho znečisťovania životného prostredia.
Po týchto úvahách som začala teda u seba. Nemôžem o sebe povedať, že by som bola „militantná“ eko nadšenkyňa. Verím, že riešenia – také aby dlhodobo fungovali – musia byť praktické v bežnom živote. Musia sa dať ľahko využívať každý deň a majú život uľahčiť, nie ho skomplikovať.


Začala som znižovať svoj odpad. Nechcelo sa mi do toho. Išlo to ťažko a stál predo mnou veľký problém – ako si mám poradiť s odpadom z potravín? Veď aj keď toho nenakupujem veľa, stále mi ostávajú rôzne zvyšky z jedál, zo zeleniny a všeličoho. Kompostovať som nemala kde a hlavne sa mi nechcelo. Veľa som cestovala a nechcela som ísť v tých pár voľných dňoch prehrabovať a hlavne riešiť kompost. Naviac som vedela, že aj tak tým celý problém s potravinovým odpadom nevyriešim – lebo odpad z mäsa, varené jedlo a tak ďalej...veľa vecí sa kompostovať nedá. 

Len tak ľahko, vlastne nikdy, sa nevzdávam. Začala som hľadať riešenie – také, ktoré vyrieši všetok potravinový odpad, praktické, jednoducho zapojiteľné aj pre ženu, s minimálnym nárokom na priestor a bezúdržbové.  A našla som FoodCycler! Nie u nás, v Kanade. Našťastie výrobca bol ochotný mi ho poslať na Slovensko. Bola to láska na prvý pohľad.
Zrazu som sa dokázala zbaviť takmer všetkého odpadu z potravín, ktorý mi doma vznikal. Jednoducho som všetko nasypala dovnútra a za pár hodín sa odpad zmenil na hŕstku voňavého substrátu. Po pár týždňoch som si uvedomila, že nemusím vynášať odpadkový kôš. Vlastne, že už žiadny nepotrebujem a využívam ho na zber plastových obalov. A to najlepšie prišlo nakoniec – odkedy ho mám, neviem, čo sú vínne mušky. Tie odpad vo FoodCycleri nenájdu. 
Po týchto skúsenostiach som si povedala, že toto je to, čím môžem ďalej prispieť ja. Že chcem priniesť túto možnosť aj ďalším ľudom. Tím, ktorí chcú niečo zmeniť tak ako ja ale zároveň si chcú tú cestu aj užiť. Oslovila som výrobcu s ponukou stať sa výhradným distribútorom pre Čechy a Slovensko a podarilo sa to. 

...ale tu príbeh len začína. Život sa mení a ako výrobca zvyšoval svoj odbyt, potreboval veľkých partnerov, ktorí by ho zastúpili na jednotlivých kontinentoch. Dohodol sa so Sage – výrobcom prémiových spotrebičov, ktorý FoodCycler teraz vyrába. Nový model od Sage je ešte krajší a výkonnejší. Zástupca Sage bol nadšený našou slovenskou FoodCycler komunitou, že sme spoluprácu posunuli na ďalšiu úroveň a stala som sa ambasádorkou značky Sage pre FoodCycler. Som vďačná za toto partnerstvo a teším sa, že FoodCycler zavíta do ďalších slovenských domácností, aby sme spolu vytvorili krajší svet. :-)

Ak sa chcete pridať k našej komunite, môžete nás sledovať tu: www.instagram.com/foodcycler_europe

3
otázky na Miroslavu
1.

PREČO STE SA ZAČALI VENOVAŤ PROJEKTU FOODCYCLER?

FoodCycler dáva absolútny zmysel.  Myšlienka, že by sme všetci mohli spracovať svoj odpad iba stlačením jediného tlačidla a neposielať ho na skládky či do spaľovní, ma úplne dostala! A ja túžim túto možnosť priniesť každému, kto chce tiež prispieť k zlepšeniu stavu našej planéty.

2.

AK BY STE MALI OPÍSAŤ FOODCYCLER JEDINÝM SLOVOM, KTORÉ BY TO BOLO?

Efektívny. Na rozdiel od iných možností, FoodCycler dokáže spracovať akýkoľvek typ potravinového odpadu a ja nemusím riešiť, čo do neho môžem dať. Odpad spracuje na 10 % pôvodného objemu a stačí mu na to v priemere iba 5 hodín. 

3.

PRE KOHO JE PODĽA VÁS VHODNÝ FOODCYCLER?

FoodCycler je vhodný pre každého. Pre ľudí v bytoch je to skutočná pomoc – zbavia sa odpadu, vínnych mušiek aj zápachu. Ľudia v domoch s ním riešia všetko, čo sa nesmie kompostovať, čo je asi 80 % odpadu. A v kanceláriách FoodCycler jednoducho milujú.