Sage | Emanuele Fortini

Emanuele Fortini

Ambasádor značky Sage pre Pizzaiolo

Emanuele a jeho cesta z Talianska na Slovensko

Na Slovensko zavítal prvýkrát v roku 2001 a zapáčilo sa mu tu tak veľmi, že sa rozhodol pre život v našej krajine. „Hneď sa mi zapáčila atmosféra Slovenska, dobrí ľudia, dobré jedlo. O pár rokov neskôr som sa rozhodol pre život tu a v roku 2013 som na Ventúrskej ulici v Bratislave otvoril prvú reštauráciu. Varili sme talianske jedlá z talianskych surovín a s talianskymi surovinami,“ opisuje slovensky svoje začiatky sympatický Talian. Po piatich rokoch musel reštauráciu z prevádzkových dôvodov zatvoriť a začal sa obzerať po nových priestoroch. „Hľadali sme niečo pokojnejšie, než mesto. Usadili sme sa na Pezinskej Babe, ale niekedy je tu skoro taký ruch, ako v meste.“ 

Emanuele vo svojej reštaurácii Doma Na Babe pripravuje typické talianske jedlá: cestoviny, mäso, ryby, pizzu... Potrpí si na kvalitu, preto dováža suroviny z Talianska a všetko pripravuje sám. „Aby bola pizza dokonalá, cesto musí kysnúť aspoň 18 hodín a musí sa piecť pri vysokých teplotách, ktoré sa v bežnej rúre nedajú dosiahnuť. Keď som objavil Pizzaiolo, bol som naň veľmi zvedavý. Skúšal som už pár domácich piecok na pizzu, ale stále to nebolo ono. Požiadal som o možnosť Pizzaiolo otestovať a okamžite som vedel, že toto je presne to, čo hľadám. Dokonca aj pizza z kupovaného cesta, upečená v Pizzaiolo, sa dala jesť,“ smeje sa temperamentný kuchár. Pizzaiolo nielenže používa vo svojej prevádzke, ale aj na kurzoch v Škole varenia pre gurmánov vo Svätom Jure, kde učí variť pravé talianske jedlá.

A aký je jeho recept na pravú taliansku pizzu? 

300 gramov múky 00 
400 gr vody 
3 g čerstvého droždia (1,5 g sušeného droždia) 
1 polievková lyžica extra panenského olivového oleja 
11 gramov soli

Vypracujeme cesto a necháme ho aspoň 18 hodín kysnúť. Potom z neho vyformujeme 3 guľôčky, ktoré necháme odpočívať ešte 2 hodiny. Z guľôčok vytvarujeme placku, potrieme paradajkovým základom, posypeme mozzarellou, ochutíme bazalkou a na tento základ dávame ďalšie suroviny podľa chute. 

Najväčšia chyba, akú pri pizzi robíme, je podľa neho nedostatok času, venovaný cestu. Podľa rodáka z talianskej Umbrie dávame do cesta veľa droždia, nenecháme ho dostatočne vykysnúť, pizzu pečieme pri nízkych teplotách a dávame na ňu suroviny, ktoré s pizzou nemajú nič spoločné. „Cesto na kvalitnú pizzu má kysnúť minimálne 18 hodín, droždia má byť málo a teplota na pečenie pizze má byť okolo 400 °C, čo v rúre doma nedosiahnete, ale v Pizzaiolo áno.“ A čo na pizzu podľa originál talianskeho kuchára absolútne nepatrí? Určite tam nemá čo robiť ananás, cesnak ani kukurica.

3
otázky na Emanuela
1.

Prečo ste začali používať PIZZAIOLO a pracovať s ním aj na kurzoch varenia?

Pretože ma presvedčilo hneď pri prvom použití. Páči sa mi jeho výkon, rozmery, podobné mikrovlnke, aj možnosti upiecť okrem pizze bruschetti, focacciu alebo aj koláč za pár minút. Zakladám si na kvalite a rád ju šírim ďalej, preto používam PIZZAIOLO aj na kurzoch.

2.

Pre koho je podľa vás PIZZAIOLO určené?

Pre každého, kto chápe, že kvalita niečo stojí, no aj niečo vydrží. Aj Lamborghini je drahé, pretože to nie je Fiat 500. Môžete si vybrať lacnejšiu vec, ktorá vám vydrží dva – tri roky, alebo drahšiu kvalitu, s ktorou budete pracovať ešte aj o desať rokov. Dobre poslúži aj v rodinách – každý si môže spraviť pizzu, na akú má práve chuť.

3.

Ak by ste mali opísať PIZZAIOLO jedným slovom, ktoré by to bolo?

Kvalita. Skúšal som podobné výrobky, ale tie nedokázali udržať teplotu, čo je pri pečení pizze veľmi dôležité. PIZZAIOLO má aktívny spodný ohrev, intenzívny priamy ohrev a 400 °C horúci sálavý vzduch v celom priestore prístroja a tým perfektne napodobňuje prostredie v originálne peci na pizzu.